Meghan, Princesha Hollivudiane

Biografia e parë e plotë e aktores amerikane dhe e aktivistes së çështjeve humanitare, shkruar nga biografi më i shitur në botë, Andrew MORTON.

Kur i prezantoi një mik i përbashkët në korrik të 2016-ës, Megan Markëlli dhe Princ Herri as që e mendonin se vetëm gjashtëmbëdhjetë muaj më vonë, romanca e stuhishme do të çonte në fejesën e tyre në nëntor të 2017-ës dhe në martesën në maj të 2018-ës.

Që atëherë, ne u magjepsëm pas gruas që theu shabllonet mbretërore. Pra, ndryshe nga ato nuset e druajtura të kohëve të fundit, Megani është e sigurt, karizmatike dhe e ekuilibruar. Intervista e saj e ngrohtë me rastin e shpalljes së fejesës, është një kontrast i zymtë midis Princit Çarls dhe Ledi Diana Spencerit.

Në këtë biografi të parë për dukeshën e ardhshme, shkrimtari i mirënjohur i personaliteteve mbretërore, Andrew Morton, zbulon rrënjë pas rrënje historinë e saj: fëmijërinë në një lagje të Los Anxhelosit, vitet e studimit në një shkollë katolike për vajza dhe jetën e rrëmujshme familjare. Ai thellohet në martesën e saj të mëparshme dhe shkurorëzimin në vitin 2013, betejat e Meganit në Hollywood, suksesin në shfaqjen e njohur televizive “Suits” dhe punën e saj si ambasadore e çështjeve humanitare – të ngjashme me pasionet e Princeshës Diana. Më në fund, ne shohim se si romanca mbretërore, e cila u jetua në dy kontinente, u mbajt krejtësisht e fshehtë, deri sa lajmi doli dhe Megani u gjend në qendër të vëmendjes së medies botërore si kurrë më parë.

Mortoni bazohet në intervista ekskluzive të anëtarëve të familjes dhe të miqve të saj më të ngushtë, si dhe e pasuron biografinë e Meganit me fotografi që shfaqen për herë të parë. Ai na njeh me Meganin e vërtetë dhe  pasqyron ndikimin që ajo pati në ndryshimin e traditave të ngurta të Shtëpisë së Uindsorit dhe se çfarë e pret në të ardhmen.

 

1200 L

Në nderim të Dianës: historia e saj e vërtetë

“Andrew Morton dhe skuadra e tij e mrekullueshme. Ndodh rrallë që një biografi të luajë rol kaq të rëndësishëm në jetën e personit që trajton” – Daily Mail

“Andrew Morton është një nga autorët më të spikatur të brezit të tij” – Daily Express

“Thellësisht personal, i çiltër dhe herë-herë tronditës” – The Sunday Times

ANDREW MORTON është një nga biografët më të njohur në botë dhe autoriteti kryesor që ka shkruar për pjesëtarët e Familjes Mbretërore. Biografia e tij e bujshme e vitit 1992 “Diana: historia e saj e vërtetë”, e cila u shkrua në bashkëpunim të ngushtë me Princeshën e Uellsit, nxori në dritë për herë të parë të fshehtat dhe konfliktet e jetës së saj. Biografia e Ledi Dianës qëndroi për pesëdhjetë e tetë javë në listat e librave më të shitur, u përkthye në tridhjetë e pesë gjuhë dhe frymëzoi filma dhe dokumentarë të ndryshëm për Familjen Mbretërore. Që nga ajo kohë, Mortoni ka zënë vendin e parë në “Sunday Times” dhe “New York Times” me biografitë kushtuar Monica Lewinsky-t, Madonna-s, David dhe Victoria Beckham-it, Tom Cruise-it dhe Angelina Jolie-së. Vepra e tij më e fundit është “Wallis e dashuruar: pasioni i parrëfyer i Dukeshës së Uindsorit”, biografia e re kushtuar Wallis Simpson-it. Andrew Morton, tashmë fitues i shumë çmimeve, e ndan jetën e tij midis Londrës dhe Los Anxhelosit.

Autori

Andrew Morton

Faqe

332

ISBN

978-9928-4542-0-0

Kategoria

Biografi

Përktheu

Sonja Bashaj, Xhorxhina Jani

Titulli

Meghan, Princesha Hollivudiane

Viti i botimit

2020

sq